Egipskie lato jest gorące i suche w większości krajów, a wilgotne w Delcie i wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. W ostatnich latach wilgoć rozprzestrzeniła się do Kairu, a miasto pęcznieje w sierpniu! Zima jest łagodna z lekkim deszczem, ale zazwyczaj są to jasne, słoneczne dni z chłodnymi nocami.

 

W okresie letnim ochrona przeciwsłoneczna jest najważniejszym elementem wycieczki do Egiptu, zwłaszcza dla osób o jasnej skórze. Istotne jest noszenie parasola przeciwsłonecznego. Tania i czysta bawełna, kapelusze przeciwsłoneczne są produkowane lokalnie i dostępne wszędzie. Odzież podróżna powinna być lekka i wygodna, 100% odzież bawełniana jest najlepsza, a niezawodne buty są koniecznością! Klimat Egiptu charakteryzuje gorący sezon od maja do października i chłodny sezon od października do maja. Ekstremalne temperatury w obu sezonach są łagodzone przez przeważające wiatry północne.

 

W regionie nadmorskim średnie roczne temperatury wahają się od maksymalnie 37° C (99°F) do minimum 14°F (57°F). Na pustyniach występują duże wahania temperatur, od maksymalnie 46° C (114°F), w ciągu dnia, do co najmniej 6° C (42°F) po zachodzie słońca. W okresie zimowym temperatury pustyni często spadają do 0° C (32°F).

 

Najbardziej wilgotny obszar znajduje się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, gdzie średnie roczne opady deszczu wynoszą około 200 mm. Opady gwałtownie zmniejszają się na południe; Kair otrzymuje średnio tylko około 29 mm deszczu rocznie, a w wielu miejscach pustynnych może padać tylko raz na kilka lat!

 

Między marcem a kwietniem jest 5 dni zwanych Khamsin, kiedy to burze piaskowe mogą występować sporadycznie, wiejąc w różnych miejscach w zależności od kierunku wiatru.  Pamiętaj, aby zawsze zakrywać głowę!

Zima (między październikiem a majem) jest chłodniejsza niż większość ludzi się spodziewa, a zimne wiatry wieją nad pustynią o wschodzie i zachodzie słońca. Nawet gdy na zewnątrz jest ciepło, w masywnych kamiennych świątyniach może być zaskakująco zimno. W zimie, delikatne deszcze mogą padać wszędzie, więc zabierz kilka lekkich, ale ciepłych ubrań, abyś mógł poradzić sobie z zimnymi wczesnymi rankami i sporadycznymi i nieprzyzwoitymi, zimnymi wstrząsami.

 

Moja rada dla Ciebie:

 

Weź ze sobą jeden lub dwa rodzaje stroju na wieczorną imprezę! Jeśli zatrzymujesz się w hotelu lub na statku wycieczkowym, proszę być ostrzeżonym, ponieważ luksusowe hotele i wszystkie rejsy po Nilu mają zaskakująco drogie usługi pralnicze. Jeśli sprzeciwiasz się płaceniu 20LE za pranie, możesz wyprać swoje T-shirty; ale zabierz ze sobą trochę detergentu, jak również kilka metrów „sznurka na pranie”.

 

Przynieś również strój kąpielowy, ponieważ większość dobrych hoteli i statków wycieczkowych ma ładne, ciepłe baseny.

 

Jeśli wybierasz się na pustynię,upewnij się, że masz przy sobie dobry zapas wody. Egipska woda mineralna jest dostępna wszędzie za mniej niż 10LE za butelkę.

 

 

Najlepszy czas na odwiedziny w Egipcie

 

Dla każdego, kto chciałby odwiedzić Egipt, najlepszy czas na przyjazd to okres od października do maja. Chociaż to właśnie wtedy przybywa większość podróżnych, temperatury są znacznie bardziej wyczuwalne dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do upałów. W ciągu tych 8 miesięcy, istnieją 2 okresy znane jako “High Season” (okres Bożego Narodzenia / Nowy Rok i okres wielkanocny), kiedy hotele i rejsy wycieczkowe podnoszą swoje ceny, choć może okazać się, że specjalne wydarzenia takie jak Gala Dinners są również powodem do wzrostu cen. Oznacza to, że niektóre hotele stają się naprawdę drogie i dlatego bardzo wczesne dokonanie rezerwacji, nawet dla hoteli ekonomicznych, jest zalecane.

 

Pozostałe 4 miesiące, od maja do października, to egipskie lato, a temperatury mogą często rosnąć, szczególnie w Górnym Egipcie (Luksor i południowe części kraju). Jednak to właśnie wtedy można zobaczyć Egipt w wirtualnej ciszy. Wystarczy wyobrazić sobie spokój i ciszę w różnych miejscach, pozwalając na robienie zdjęć bez nieznajomych zasłaniających widok!

 

Niektóre hotele w Kairze zapełnią się w lecie wieloma arabskimi gośćmi, którzy korzystają z nieco chłodniejszych warunków w porównaniu z własnymi krajami, a wczesne rezerwacje są bardzo rzadko wymagane; w rzeczywistości, wiele zniżek jest często oferowanych, aby zachęcić tych, którzy są skłonni odważyć się na upał.

Kolejną dobrą okazją do odwiedzin jest egipska wiosna. Pogoda o tej porze roku jest dość umiarkowana, ale zaleca się unikać sezonu “Wiatr w Khamsin”, który trwa od marca do kwietnia. Trwa on tylko kilka dni, z czym łatwo sobie poradzić. Wiatr Khamsin jest ciepłym wiatrem, który wieje z pustyni, niosąc piasek i kurz; to naprawdę niezła przygoda dla tych, którzy chcą ją odkryć.

 

Wielu podróżnych unika podróżowania do Egiptu podczas Ramadanu, głównie dlatego, że myślę, iż alkohol i jedzenie nie jest dostępne w takich ilościach jak zawsze, ale nie zawsze jest prawdą. Egipt jest przede wszystkim muzułmańskim krajem, alkohol nie jest dostępny bezpłatnie w ciągu dnia, większość restauracji i kawiarni jest nadal dostępna. Szczerze mówiąc, jedyną rzeczą, która jest naprawdę inna w czasie Świętego miesiąca, jest to, że miejsca publiczne zamykają się dwie godziny wcześniej niż normalnie, co ma na celu umożliwić ludziom, którzy tam pracują, wystarczająco dużo czasu, by wrócić do domu w czasie, gdy słońce zachodzi, kiedy mogą przełamać swój post. Można również zauważyć, że lokalna ludność jest generalnie powolna w ciągu dnia, ale zmienia się to po zachodzie słońca, kiedy stają się bardzo aktywne po tym, jak ich post zostanie przerwany. Ramadan trwa miesiąc w Egipcie; przez całą noc kawiarnie pozostają otwarte i często są przepełnione ludźmi , którzy zostają do wczesnych godzin porannych. Jest to jeden z okresów w roku, kiedy Kair, jak również reszta świata muzułmańskiego, nigdy nie śpi; czas, kiedy wszyscy ludzie wychodzą, aby zabawić się.

 

Koniec Ramadanu nazywa się “Eid Al Fitr”, czyli Festiwal Przełamywania Postu i jest to dzień który nie można przegapić. Jest to urlop, choć obiekty turystyczne pozostają nadal otwarte. Rano muzułmanie będą nosić swoje najlepsze ubrania i perfumy oraz uczęszczać na specjalne zgromadzenie w ich lokalnym meczecie (masjid). Po ukończeniu specjalnej modlitwy, powiązanej z kazaniem, powstaną, przytulą się do siebie i wykrzykną “Eid”.Mubarak”, co oznacza “błogosławieństwa świąteczne”; jest to zwrot, który będzie słyszalny wiele razy w trakcie tego wydarzenia. Jest to dzień, w którym rodziny podróżują, aby odwiedzić się nawzajem i zjeść specjalne posiłki razem, a niektóre z tych potraw mają smakołyki, które nie są przyrządzane w żadnym innym czasie.

Domy i ulice są oświetlone szeroką gamą lamp, świateł i innych rodzajów oświetlenia, a dzieci otrzymują słodycze, pieniądze lub prezenty w nagrodę. Jeśli kiedykolwiek zostaniesz zaproszonym na jedną z tych specjalnych imprez, jest to doświadczenie, którego nigdy nie zapomnisz.

 

Podróżując po Egipcie, należy unikać pewnych obszarów, w szczególności miejsc znajdujących się w centrum Doliny Nilu! Około 20 lat temu w tych miejscach pojawiły się rosnące napięcia. Fundamentaliści dążyli do tego, aby zniszczyć przemysł turystyczny i gospodarkę. Było to częścią większego planu obalenia rządu, przejęcia władzy, oraz politycznych idei własnej wizji, wizji, która nie przypomina już zasad rządzących

Koranu niż inkwizycja przypominająca chrześcijaństwo Chrystusa.

 

Pewne incydenty miały miejsce w latach 80. i 90. XX wieku, ponownie odbyło się kilka wydarzeń skierowanych do branży turystycznej. W połowie lat 90. przeprowadzono próbę szeroko zakrojonej i ostrej rządowej kampanii represyjnej by powstrzymać wszelkie zagrożenia dla turystyki i odwiedzających Egipt.

 

Podróż do Egiptu wciąż wiąże się ze znacznie mniejszym niebezpieczeństwem niż podróż do innego miejsca na świecie. W królestwie przemocy w połowie lat 90. XX wieku niektóre obszary zostały uznane za nieodpowiednie dla turystów. Obszary te znajdują się w centrum Doliny Nilu, w szczególności El Minia, Asyout i Sohag.

Niestety w tych miejscach znajdują się jedne z najpiękniejszych zabytków w Egipcie,

jak piękne grobowce w Bani Hassan w Minii, cudowne klasztory Asyout i Świątynia Abydos w Sohag. Z czasem wszystkie te strony zostaną w pełni ponownie otwarte dla turystów.

 

Jeśli nadal uważasz, że chciałbyś odwiedzić te miejsca jako indywidualny podróżnik, możesz!

Przygotuj się jednak na eskortę policyjną, ponieważ lokalna policja nie pozwoli ci podróżować sam w tych obszarach!