NUWAJBA

– miejscowość położona 75 km na północ od Dahabu i około 150 km od Sharm-El-Sheikh. Nazwa miasta Nuwajba w języku arabskim oznacza „bulgoczące źródła”. Ośrodek rozciąga się na długości 10 km wzdłuż zatoki Aqaba. Powstał dzięki inwestorom, którzy wyłożyli pieniądze na hotele i ośrodki wypoczynkowe. Stopniowo rozrósł się na północ w kierunku miejscowości Taba i na południe w kierunku Dahabu. Jest to kurort dość drogi, mimo że rafy nie są tu tak piękne jak na południu. Turyści mają za to do dyspozycji szeroką piaszczystą plażę oraz sporo hoteli i kempingów. Miasto dzieli się na trzy części: Nuwajba Port, gdzie przypływają statki i promy m.in. z jordańskiej Aqaby, Nuwajba City – administracyjne centrum miasta z luksusowymi hotelami, bazarem i sklepami dla turystów – oraz Tarabin, wzorująca się na Asili, najstarsza część kompleksu, dawna osada beduińska plemienia Tarabiin. Miejscowość tę odkryli podróżnicy z plecakami w latach 70. XX w. Na plażach wyrosły wówczas kempingi i kilka hoteli, ale potem doszło do wojny i przyjeżdżali tu na wypoczynek jedynie izraelscy żołnierze. Później, po ich odejściu, turyści jednak nie powrócili. Nuwajba pozostała uroczym, cichym miejscem.

 

TABA

– malownicze miasteczko położone na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej w najdalej na północ wysuniętej części zatoki Aqaba, około 70 km na północ od Nuwajby. Taba charakteryzuje się przede wszystkim niespotykanymi nigdzie na świecie cudownymi widokami. Piaszczysta plaża, liczne bary, kafejki, restauracje, niewielkie zatoczki, laguny, wysepki, a nawet fiordy, kontrastują z majestatyczną surowością masywów górskich otaczających zatokę. Tylko stąd, z wybrzeża wypływają małe stateczki, którymi można dostać się na słynną skalistą Wyspę Faraonów wraz z jej nie mniej sławną Fortecą Salah-El-Din, wybudowaną w XII wieku przez Krzyżowców jako schronienie dla pielgrzymów podążających z Jerozolimy w Kierunku Góry Synaj.

 

Większość hoteli oraz atrakcji dla wypoczywających tu turystów zgrupowanych jest w kurorcie Taba Heights położonym 4,5 km na południe od Taby. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników nurkowania oraz windsurfingu. Ponadto będąc na wakacjach w Tabie można skorzystać z wielu innych możliwości aktywnego wypoczynku, np. nart wodnych czy tenisa.

 

TABA HEIGHTS

Jest nowoczesną częścią kurortu Taba położoną 19km na południe, skupiającą ekskluzywne cztero i pięciogwiazdkowe hotele wraz z restauracjami, dyskotekami i centrami sportów wodnych. Atrakcją Taba Heights jest 18 dołkowe pole golfowe, pięknie położone między górami i morzem.

WYSPA FARAONÓW

Położona 5km na południe od Taby w odległości zaledwie 250m od wybrzeża. Granitowa wyspa otoczona rafą koralową, na której znajdują się pozostałości fortecy Salah-El-Din, wybudowanej przez Krzyżowców w XIIw. i niedawno odrestaurowana. Wyspa znana, jako Faraum używana przez Saladyna do kontroli handlu towarów, które przybywały z Azji. Z wyspy rozprzestrzenia się piękny widok na Izrael, Jordanię i Arabię Saudyjską.

 

KOLOROWY KANION

Położony 70km na płd. od Taby. Kanion liczący ok. 2,5 km głębokości, to trzeci co do wielkości kanion na Ziemi, który przyciąga turystów swym pięknym kształtem, ciekawymi formacjami skalnymi, rzeźbionymi przez wodę, wiatr i piasek, a przede wszystkim wspaniałymi barwami: od białej, przez żółtą, brąz aż do licznych odcieni czerwieni oraz w najróżniejszych wzorach. Kolorowy kanion posiada pionowe ściany wznoszące się na wysokość ponad 30 metrów, a prześwit między nimi zmniejsza się nawet do ok. 1,8 m.