Kurort turystyczny Marsa El Alam

Kurort Marsa Alam jedno z najbardziej nieodgadnionych miejsc w Egipcie, oddalona jest ok. 220 km na południe od Hurghady. Spokojna i kameralna nie opanowana jeszcze przez masową turystykę dawna wioska rybacka, w ostatnim czasie bardzo dynamicznie się rozwija. Jedno z lepszych miejsc w Egipcie do nurkowania, ze względu na niezwykle czystą wodę i dziką jeszcze naturę. Niezwykła fauna i flora wód Morza Czerwonego i magia kolorów podwodnego świata, zachwycają turystów z całego świata. Rafy koralowe są tu nienaruszone i wyjątkowo piękne. Najbardziej znane miejsca do nurkowania to Abu Dabur Reef, Marsa Asslai, Dolphin Mouse i rafa Elphistone. Baza noclegowa to przede wszystkim luksusowe hotele położone przy piaszczysto – koralowych plażach i skupione w morskich zatoczkach na północ od centralnej części Marsa el Alam. Będąc tu można wybrać się na safari lub przez cały dzień poznawać podwodny świat.

Marsa el Alam to doskonałe miejsce na urlop, bowiem każdy może zaplanować tu sobie wakacje według własnych potrzeb i upodobań, wykorzystując przy tym mnóstwo udogodnień oferowanych przez miejscowe hotele. Na uwagę zasługuje Port Ghalib – miejscowość turystyczna, dynamicznie się rozwijająca, z nowoczesnymi hotelami i doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych; powstaje tu największy port jachtowy na środkowym wybrzeżu; ok. 70 km miasta leży najstarsza wioska turystyczna – El Quseir, posiadająca zabytkową, arabską starówkę. Warto zobaczyć również pozostałości osmańskiego fortu z XVI w., w którego murach znajduje się muzeum.

PLAŻE

W rejonie Marsa Alam plaże są piaszczyste lub piaszczysto-żwirowe. Wejście do morza najczęściej wychodzi bezpośrednio na rafy i kamieniste podłoże skalne, więc zalecamy specjalne buty do wody. Większość hoteli posiada pomosty, z których można wejść do wody po schodkach lub drabince. W tym rejonie dosyć częstym zjawiskiem są silne fale, spowodowane silnym wiatrem, więc większość hoteli jest wyposażona w falochrony.

 

 

Nurkowanie

 

Dzięki dogodnej lokalizacji w pobliżu strefy równikowej, region ten zalicza się do miejsc, które są uwielbiane ze względu na tropikalny klimat i bogatą faunę i florę. Niezrównaną zaletą tego malowniczego miejsca są rafy koralowe, czyste morze i wraki, które można oglądać podczas podwodnych wypraw. Jest to wciąż ekscytujący, nowy obszar do nurkowania.

 

NAJBARDZIEJ MALOWNICZE MIEJSCA TO:

Elphinstone Reef – leży 12 km od Abu Dabbab. Średnia głębokość wynosi około 20 m, można tu dotrzeć łodzią. Możliwość snorkelingu. W najgłębszym miejscu, według miejscowej legendy, znajduje się sarkofag nieznanego faraona.

Brothers Island – jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. Odpowiedni dla zaawansowanych i doświadczonych nurków, zwłaszcza w sezonie letnim jest tu duża ilość ryb i drapieżników.

Abu Dabbab – około 30 km na północ, na skraju obszaru hoteli Marsa Alam. Rafy koralowe mają tu charakterystyczny kształt podkowy i słyną z rzadkich dużych żółwi i diugoni.

Daedelus Reef – około 96 km od Marsa Alam. Średnia głębokość wynosi około 25 m i jest oznaczona przez latarnię morską dla statków. Miejsce to jest znane dzięki wielu rzadkim gatunkom ukwiałów.

Sataya – Dolphin Reef. – Średnia głębokość około 18 m, to miejsce jest popularne dzięki delfinom.

Abu Galawa – wraki statków stały się tu domem dla lokalnej fauny i flory.

Zabargad – wyspa otoczona przez koralowce i kilka wraków. Mówi się, że również używana przez starożytnych Egipcjan do przechowywania skarbów.

Shaab Samadai – laguny utworzone przez rafy koralowe. Jest to popularne miejsce, gdzie delfiny uczą swoje młode polować na ryby.

Shaab Sharm – tu można spotkać kilka gatunków rekinów.

Ponadto Rocky Island i Shaab Marsa Alam.

 

 

Kurort turystyczny El Quiser

Kurort El Quiser dla najbardziej wymagających turystów, dla miłośników dobrej zabawy i wszelkiego rodzaju rozrywki, a także wymarzone miejsce dla płetwonurków występuje tu doskonała podwodna roślinność od gaji namorzynowowych, grup manatów, rogatnic oraz kotery i mureny. Idealne miejsce do nurkowania to również piaszczyste i ciepłe laguny z dużą ilością małych kolorowych egzotycznych rybek.

El Quiser to lazurowe morze, niedostępne góry po drugiej stronie oraz jedna z najpiękniejszych raf koralowych Morza Czerwonego. Doskonałe warunki również dla surfingu, windsurfingu, można tu wypożyczyć skutery wodne, motorówki, a także wybrać się na rejs żeglowy, aby podziwiać urocze zakątki egipskiego wybrzeża. Turyści, którzy w czasie urlopu lubią posmakować regionalnej kuchni to nie poczują się zawiedzeni w El Quiser. Wystarczy, że udadzą się na promenadę, gdzie rozpościerają się liczne zapachy regionalnych smakołyków oraz można usłyszeć arabską muzykę.