O Sharm El Sheikh, mieście pokoju.

Dzięki swojemu niezrównanemu sukcesowi w porównaniu z jakimkolwiek innym miastem w Egipcie, a być może nawet całym regionie Afryki Północnej, Sharm El Sheikh otrzymało nagrodę za pokój i piękno, przyznane przez organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Organizacji Kulturalnej, UNECSO.

 

Wygrało bez powodu?

 

 

Sharm El Sheikh otrzymało międzynarodowe uznanie, ze względu na rolę jaką miasto odegrało w ustanowieniu zasad sprawiedliwości i wszechstronnego pokoju, na tym obszarze Bliskiego Wschodu.

Sharm El Sheikh było gospodarzem wielu międzynarodowych konferencji pokojowych z udziałem wielu partii, znanych światowych przywódców oraz byłego prezydenta Egiptu, Hosiniego Mubaraka, który uczynił Sharm El Sheikh swoim ulubionym kurortem, gdzie spędził ostatnie dni swojego panowania.

Miasto było także świadkiem wielu konferencji i spotkań, między Izraelczykami, a Palestyńczykami i przywódcami Stanów Zjednoczonych, którzy pracowali nad rozwiązaniem problemów pomiędzy obiema stronami.

Co więcej po podpisaniu porozumienia pokojowego z Camp David, pomiędzy Anwarem El Sadatem, byłym prezydentem Egiptu, a władzami Izraela w 1978 roku. Sharm El Sheikh przewodziło wszystkimi politycznymi, ekonomicznymi i turystycznymi celami, w kierunku wspierania pokoju w regionie.

Ponadto po tym jak Egipt odzyskał kontrolę nad miastem Sharm El Sheikh w 1982 roku, władze Egipskie poczyniły wszystko co możliwe aby sprawić aby miasto stało się jednym z najwspanialszych kurortów na świecie, do którego będą przyjeżdżać turyści z Europy, Stanów Zjednoczonych i wszystkich zakątków świata, aby spędzić swoje wakacje w mieście pokoju.

 

Więcej o Sharm El Sheikh.

 

Sharm El Sheikh powinno być Twoim wyborem numer jeden, jeśli chcesz spędzić najlepsze wakacje w życiu.

Wiele podróżnych (zwłaszcza z Europy ze względu na niedużą odległość) leci bezpośrednio na lotnisko międzynarodowe do Sharm El Sheikh, aby cieszyć się wspaniałym czasem spędzonym w jednym z najlepszych kurortów na świecie.

 

Sharm El Sheikh ze swoimi majestatycznymi górami, niesamowitymi plażami i piękną czystą wodą jest uważane za jedno z najbardziej urokliwych, malowniczych miejsc na świecie.

Nie wspominając o cudownej i charakterystycznej faunie i florze Sharm El Sheikh, które trudno znaleźć gdzie indziej na świecie. Najlepsze podwodne rafy koralowe, ryby i kolorowe stworzenia morskie, piękna pogoda sprawiają, że Sharm jest jednym z najpopularniejszych kurortów na świecie.

 

 

 

Według statystyk El Sheikh został sklasyfikowany na pierwszym miejscu  pod względem liczby przyjazdów turystów oraz liczby nocy spędzonych w mieście z wszystkich miast i regionów Egiptu.

Ponadto w 2000 roku Sharm El Sheikh spośród 14 000 miast z całego świata zostało wybrane  przez UNESCO  jako najbardziej urocze, spokojne miejsce turystyczne na naszej planecie.

 

Sharm El Sheikh jest położone w najbardziej wysuniętej na południe części Synaju, około 500 kilometrów od Kairu, stolicy Egiptu i znajduje się w miejscu gdzie Zatoka Akaba spotyka się z Morzem Czerwonym.

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podróż do Sharm El Sheikh, aby ponurkować w cudownych miejscach, które oferuje miasto, było prawdziwą przygodą. Turyści musieli obozować na pustyni i pokonywać duże odległości, aby dotrzeć do morza.

Dziś Sharm El Sheikh ma najlepsze światowej klasy hotele, resorty oraz udogodnienia, do których można dotrzeć na pieszo, co sprawia, że wakacje w mieście są cudownym doświadczeniem. W mieście znajduje się wiele ośrodków nurkowych oraz biur podróży oferujących różnego rodzaju wycieczki, lekcje nurkowania zarówna dla ekspertów jak i dla osób początkujących oraz osób w każdym wieku.

 

Otoczony kręgiem pustynnych gór i wzgórz Sharm El Sheikh jest chroniony przed silnymi wiatrami, wiejącymi z północnej części Synaju. Miasto wznosi się jak gwiazda na skalistej ostrodze podzielonej na Zatokę Sharm El Sheikh i Zatokę Sharm El Maya.

 

Jedną z najbardziej niesamowitych cech Sharm El Sheikh, w odróżnieniu od innych miast na wybrzeżu egipskim jest to, że po południu znajdziemy tu mnóstwo zajęć, z uwagi na dużą ilość restauracji, międzynarodowych barów, dyskotek, sklepów, kawiarni czy wszelkiego rodzaju obiektów rozrywkowych, dzięki czemu jest to wspaniałe miejsce zarówno dla młodzieży jak i całych rodziny.

 

Jednak zdecydowanie najbardziej urokliwą cechą miasta Sharm El Sheikh są jego cudowne plaże. Woda morska jest przezroczysta i pełna podwodnych skarbów, a piaszczyste plaże są relaksujące i przepiękne. W trakcie dnia można uprawiać snorkeling, nurkować, uprawiać windsurfing, pływać łodzią czy relaksować się na plaży i cieszyć słońcem.

 

Dużą popularnością cieszą się jazda na wielbłądach lub dla wielbicieli koni mechanicznych – na quadach. Ponadto są tu nocne kluby, dyskoteki, puby, restauracje a także tradycyjne arabskie kafejki z fajką wodną, a w Soho Square nawet lodowisko. Dla bardziej wymagających przygotowane są także pola golfowe. To najbardziej ekskluzywny ze wszystkich egipskich kurortów. Atrakcyjność Sharmu z pewnością podnosi fakt, że sam były prezydent Egiptu Hosni Mubarak oraz inni bogaci przedstawiciele arabskiego świata posiadają tu swoje rezydencje. Wiemy też, że regularnie spędzał tu swoje wakacje brytyjski premier Tony Blair. Sharm El Sheikh jest znane jako miejsce spotkań światowych przywódców, szczególnie w sprawach pokojowych na terenach bliskiego wschodu, stąd kolejny przydomek – „Miasto Pokoju”.

 

 

 

Miasto Sharm El Sheikh

 

-Naama Bay (8 km od lotniska)

 

Jedno z najlepszych miejsc do pływania, zakupów czy na wieczorny wypad w Sharm El Sheikh jest słynna Naama Bay, która została najpopularniejszą dzielnicą miasta

Główne atrakcje turystyczne w Sharm El Sheikh znajdują się w Naama Bay. „ Naama” oznacza po Hebrajsku „przyjemny” i jest najlepszym opisem dla Naama Bay, ponieważ jest to cudownie przyjemne miejsce!

Duża liczba najlepszych hoteli, sklepów, dyskotek, restauracji, kawiarni, centrów nurkowych oraz kurortów znajduje się w okolicach Naama Bay w samym mieście Sharm El Sheikh.

W ostatnim czasie wzdłuż wybrzeża od lotniska w Sharm El Sheikh do samego miasta powstało wiele wspaniałych kurortów. Same lotnisko oferuje codzienne loty do wielu  destynacji nie tylko w Egipcie ale również do innych krajów na całym świecie.

 

-Hadaba z Om El Seed (10km od lotniska)

 

W Hadaba z Om El Seed dzięki temu, że znajduje się na szczycie wysokiego płaskowyżu zapewnia wszystkim odwiedzającym niezapomniane widoki. Aktualnie można tu znaleźć dużą ilość hoteli jak i różnego rodzaju miejsc noclegowych, biur i obiektów rozrywkowych oraz pocztę. Jest to też centrum telekomunikacyjne miasta.

W tej części Sharm El Sheik mieści się także słynna restauracja i klub nocny Alf Leila We Leila, w którym codziennie można obejrzeć niezwykłe orientalne show, w tym taniec brzucha, pokaz tańca Tanoora  oraz posłuchać wspaniałej orientalnej muzyki na żywo.

 

-Sharm El Maya(10 km ok lotniska)

 

Sama zatoka Sharm El Maya jest pod jurysdykcją egipskiej armii oraz Międzynarodowych Sił Obserwacyjnych, którzy stacjonują w Sharm El Sheikhu od roku 1978 (w którym to podpisano pokojowy traktat w Camp David pomiędzy Egiptem i Izraelem) aby zapewnić, że obie strony przestrzegają warunków podpisanej umowy.

Pomimo wszystko w zatoce kotwiczy wiele prywatnych jachtów. Dzięki czemu turyści mogą wynająć łódź na wycieczkę, aby zobaczyć wspaniałe rafy koralowe lub odwiedzić Narodowy Obszar Chroniony – Ras Mohamed, który jest jednym z najbardziej polecanych miejsc do zobaczenia, położonym zaledwie 7 kilometrów na południe od miasta i oferujący niezapomniane możliwości zarówno do snorkelingu jak i do nurkowania.

W starym rynku w Sharm El Sheikh położonym w Sharm El Maya znajduje się wiele hoteli i restauracji, kawiarni oraz sklepów. Jest to też najlepsze miejsce na zakup pamiątek jak i prezentów.

 

Nowe dzielnicy ( Soho – Nabq Bay 5 km od lotniska)

 

Rafy koralowe Sharm El Sheikh

 

Rafy koralowe to delikatne, wysoce produktywne ekosystemy, zapewniające przestrzeń, schronienie i żywność tysiącom roślin, zwierząt i ryb. Są one absolutnie piękne.

 

Rafy koralowe są w rzeczywistości wynikiem niezwykłej interakcji między zwierzętami koralowymi zwanymi polipami, a mikroskopijnymi glonami żyjącymi w ich tkankach. Polipy są w stanie wyżywić się same za pomocą swoich parzydełkowatych komórek oraz wytwarzając plankton, który tworzy rafy koralowe wraz z dwutlenkiem węgla i ich odpadami tlenu oraz węglowodanów.

 

Rafy koralowe w Sharm El Sheikh, ze swoimi oszałamiającymi kolorami oraz kształtami są nieporównywalne do jakiegokolwiek innego miejsca na całym świecie. Z uwagi na to  nurkowie z całego świata odwiedzają Sharm El Sheikh, aby podziwiać wspaniałe podwodne sceny. Ty również możesz zorganizować wycieczkę snorkeling i odkrywać nasze piękne rafy koralowe.

 

DAHAB – nadmorska miejscowość turystyczna na wybrzeżu Zatoki Aqaba. Ta niewielka miejscowość, znajduje się około 90 km na północ od Sharm-El-Sheikh i stanowi atrakcję głównie dla amatorów nurkowania i snorkelingu ze względu na wspaniałe rafy koralowe, które znajdują się w tej okolicy. Ta mała wioska, początkowo zamieszkiwana wyłącznie przez Beduinów, w latach 60. i 70. przyciągnęła hipisów i innych miłośników wolnego i niczym nieskrępowanego życia. Co zabawne, paru z nich wciąż tu można spotkać