Kultura i zwyczaje Egiptu są naprawdę kosmopolityczne i stanowią idealne połączenie wielu innych kultur i tradycji tutaj. Dominuje tutaj tradycja wprowadzona przez faraonów, a także kultura plemienna i tradycje, są widoczne obecnie w nowoczesnym Egipcie.

Liberalna postawa Egipcjan przejawia się w przyjaznym postępowaniu wobec cudzoziemców i turystów. Egipcjanie zawsze dzielą się swoją posługą i entuzjazmem z ludźmi, których prawie nie znają. Co najważniejsze doskonałe atrakcje turystyczne i kulturowa atmosfera, a przede wszystkim uśmiechnięte twarze mieszkańców są dodatkowym urokiem. Wszystkie to powoduje, że program wizyty w Egipcie pozostanie na zawsze w pamięci.

Populacja Egiptu jest dość wysoka, wynosi około 98 milionów, przy czym większość mieszkańców wyznaje sunnicki islam – około 82 miliony. Z kolei 8–9 milionów to chrześcijanie koptyjscy. Sunni i Koptyści są zarówno wrażliwi, jak i przestrzegają odpowiednich zasad i zwyczajów religijnych. W Egipcie integralność rodziny jest bardzo ważna, a głowa rodziny bierze na siebie całą odpowiedzialność za właściwe prowadzenie rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania. Integralność rodzinna Egipcjan jest wyraźnie sprzeczna z koncepcją rodziny na Zachodzie. Tutaj ludzie przywiązują szczególną wagę do wartości rodzinnej i relacji rodzinnych. Być może jest to jeden z powodów, dla których podróżowanie po Egipcie jest bezpieczniejsze niż w innych najlepszych miejscach na świecie, nawet dla kobiet podróżujących samotnie.

Styl życia Egipcjan jest często inny i zawiera tajemnicze fakty. W rezultacie ludzie często uważają ich za mistycznych i trochę niecodziennych. Ale w rzeczywistości mieszkańcy są naprawdę serdeczni; kochają ludzi i witają ludzi z najlepszą gościnnością.

Zasady i przepisy wspólne w Egipcie mogą wydawać się nieco inne, co może czasami wprowadzać zamieszanie. Aby zrozumieć atmosferę Egiptu, musisz poznać ich kulturę, zwyczaje i wartości rodzinne. Gdy będziesz w stanie zrozumieć i szanować ich wartości, podróżowanie po Egipcie będzie jeszcze pełniejsze radości i emocji.

Egipcjanie uwielbiają pomagać ludziom. Jeśli zadasz im jakieś pytanie, odpowiedzą na nie zawsze z uśmiechem na twarzy. Jednym z najbardziej interesujących zachowań jest to, że kiedy zadasz Egipcjaninowi pytanie, na które nie zna odpowiedzi, zadzwoni on do innych osób, a oni postarają się udzielić ci poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie.

Większość muzułmanów nie jest przyzwyczajona do picia alkoholu, ale nie mają nic przeciwko temu, by inni pili. Ważne jest jednak, aby spożywać alkohol podczas pobytu w Egipcie z umiarem. W Egipcie spożycie wieprzowiny nie jest tak powszechne, ale w miejscach, w których wieprzowina jest niedostępna, nadal można znaleźć wiele innych opcji.

Ramadan to święty miesiąc dla Egipcjan, który spędzają z przyjaciółmi i rodziną. Egipcjanie nie śpią w nocy, spędzając czas na modlitwie i czynnościach duchowych. Ponadto przekazują darowizny na cele charytatywne i oddają się odnowie związków, a także dzielą się miłością i przywiązaniem. Okres świąteczny w Egipcie trwa w całym kraju.

W Egipcie istnieje kilka ograniczeń obowiązujących dla cudzoziemek. Na linii biletowej kobiety z zagranicy stoją w kolejce z innymi kobietami. W przypadku wagonów podziemnych starsze kobiety zawsze mają pierwszeństwo. Bezpośrednia interakcja z egipskimi kobietami nigdy nie jest zalecana; zawsze mądrze jest rozmawiać z nimi przez kogoś lokalnego lub członka rodziny, którego dobrze znasz.

Przestępczość w Egipcie jest rzadko doświadczana, a przemoc najczęściej spotyka się w sporach rodzinnych. Jednak czasami zdarzają się drobne incydenty z udziałemzłodziei i kieszonkowców. Kobiety w średnim wieku muszą być czujne, szczególnie w strefach oddalonych. Spożycie narkotyków nie jest zalecane i nie powinieneś nosić ich ze sobą w szczególności, gdy jesteś w miejscach publicznych.

Jak odpowiedzieć, jeśli Egipcjanin zaprosi cię do swojego domu

Jest jeden interesujący fakt na temat egipskiego zaproszenia. Początkowo odrzucają wszelkiego rodzaju zaproszenia i jest to zwyczaj, że należy dopełnić ich formalności. Jeśli Egipcjanin zdecyduje, że zaprosi cię ponownie z prawdziwym duchem, zawsze dobrze jest spełnić życzenie gospodarza. Jeśli nie możesz spełnić prośby, zawsze obiecuj, że odwiedzisz zapraszającego następnym razem.

Jeśli zostaniesz zaproszony, powinieneś wziąć udział w zaproszeniu, w przeciwnym razie istnieje szansa, że ​Twój gospodarz uzna to jako akt poniżenia. Zawsze dobrze jest okazywać szacunek i pozytywne nastawienie do zwyczaju i praktyki gospodarza oraz zachowywać się serdecznie wobec wszystkich zgromadzonych tam ludzi. Jeśli chcesz, możesz wziąć prezenty dla gospodarza, ale sprawdź, czy prezent jest równy jego statusowi.

Napiwki to sposób na życie w Egipcie

W Egipcie napiwki są serdecznie akceptowane i często oczekiwane. Możesz zaoferować napiwek wszystkim osobom, które pomogły Ci w podróży, ale nie oferuj im małych monet ani banknotów. Te działania są traktowane jako obraźliwe dla osób, które dałeś napiwek. Jednak Twoje napiwki powinny być spontaniczne i w innym przypadku uważane są za obraźliwe. To dobry sposób, aby wywrzeć dobre wrażenie na otaczających Cię ludziach. W tym kontekście nie powinieneś nigdy próbować oferować wskazówek profesjonalistom lub osobom o twoim statusie. Możesz dla nich zorganizować prezenty jako gest przyjaźni. Ale sprawdź, czy prezent jest równy jego statusowi.

Egipskie kobiety

Egipskie kobiety są znane ze swojej wyjątkowej urody. W dzisiejszych czasach egipskie damy są ogólnie dobrze wykształcone, zadbane i zajmują pozycje w swicie zawodowym.

W tradycji egipskiej dziewictwo jest uważane za pierwszorzędną wartość dla kobiet, dlatego wolą jak najdłużej utrzymywać swoją skromność i dziewictwo, ponieważ mężczyźni szanują również kobiety, które zwracają uwagę na swój prestiż społeczny i skromność. Większość egipskich mężczyzn woli wziąć ślub z dziewiczymi kobietami, wierzącymi w wartości rodzinne; istnieje jednak kilka przypadków, w których egipscy mężczyźni poślubili nie-egipskie kobiety, a ich postawa różni się znacznie od zwykłych egipskich dziewcząt

Większość dziewcząt w Egipcie ma na sobie szalik. Jest to powszechna praktyka dla młodych dziewcząt, która honoruje konwencję muzułmańską dla kobiet zakrywających głowy, a ponadto stanowi stylowy sposób na poszanowanie islamskiej cnoty konserwatywności.

W Egipcie kobiety zachowują się zachowawczo wobec nieznajomych. Mogą używać zachodniej odzieży i zarządzać biznesem, ale Egipcjanki w większości zachowują trzeźwe podejście, gdy prezentowany jest ich profil społeczny. Wiele egipskich kobiet jest zaangażowanych w różne działania zawodowe, z dobrym wynikiem w Egipcie, jak również poza nim. Mają jednak tendencję do pilnego przestrzegania ich obrzędów religijnych i zwyczajów.

Kobiety podróżujące samotnie do Egiptu:

Egipt jest całkowicie bezpiecznym miejscem dla kobiet. Zawsze zaleca się, aby w przypadku jakichkolwiek problemów zwracali się o pomoc do lokalnych sklepikarzy lub policji. Jednak mądrze jest odpowiednio się ubrać i chodzić po ulicy ze zwykłą i zakrytą sukienką. Bycie obojętnym na miejscowych mężczyzn to dobry sposób na uniknięcie kłopotów i ciekawości dotyczących zagranicznych kobiet podróżujących w tym kraju.

Miejsca kultu:

Miejsca kultu są uważane za święte miejsca dla Egipcjan, dlatego turyści z zagranicy powinni szanować poważną mentalność dotyczącą miejsc kultu. Dla muzułmanów są to meczety, a miejsca kultu dla chrześcijan nazywane są kościołami. W Egipcie znajdziemy wiele meczetów jak i kościołów. Pamiętać należy o przestrzeganiu zasad zdejmowania butów przed wejściem na świętą ziemię. Kobiety i mężczyźni proszeni są o zakrycie gołych głów i głów. Zawsze mądrze jest używać posępnej i przykrytej sukienki, szczególnie podczas wizyty w meczecie. Piątek jest uważany za najświętszy dzień tygodnia.

Kalendarz świąt w Egipcie:

Zarówno biznes, jak i społeczność religijna w Egipcie działają według kalendarza zachodniego / gregogiańskiego, ale inne kalendarze są również powszechnie honorowane w tym kraju. Islamski kalendarz opiera się na obserwacji formalności religijnych i cyklu księżycowego trwającego 12 miesięcy, 29 lub 30 dni. Rok muzułmański jest zatem o prawie 11 dni krótszy niż rok gregoriański zgodnie z kalendarzem gregoriańskim i miesiącami naprzód. Na przykład według kalendarza gregoriańskiego kwiecień to czas wiosny, ale w kalendarzu muzułmańskim cały cykl miesięcy przechodzi w cyklu 33-letnim.

Kalendarz koptyjski jest również nazywany kalendarzem aleksandryjskim i jest tworzony w cyklu słonecznym trwającym odpowiednio 12 miesięcy 30 dni i 1 miesiąc 5 dni. Co cztery lata do krótszego miesiąca dodaje się szósty dzień. Oprócz koptyjskiego Kościoła prawosławnego rolnicy często przestrzegają kalendarza koptyjskiego!

Główne święta państwowe:

  • Pierwszy dzień wiosny (drugi poniedziałek po koptyjskim dniu wielkanocnym) – Dzień Szama El-Nessima (Unikaj wychodzenia tego dnia do parków narodowych i zoo),
  • 25 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Synaju,
  • 1 maja – Dzień Robotniczy,
  • 23 lipca 1952 r. – Dzień Rewolucji,
  • 6 października – Dzień Sił Zbrojnych – Dzień Zwycięstwa 1973,
  • 13 października – Dzień Wyzwolenia Sueskiego,
  • 23 grudnia – Dzień Zwycięstwa,
  • Eid El-Adha (święto poświęcenia) Nadchodzi tuż po sezonie pielgrzymkowym i trwa cztery dni,
  • Eid El-Fitr (biesiada śniadaniowa) nadchodzi zaraz po Świętym miesiącu postu Ramadan.