KULTURA I TRADYCJE

Kultura i zwyczaje Egiptu są naprawdę kosmopolityczne i stanowią idealne połączenie wielu innych kultur i tradycji na tym terenie. Dominuje tradycja wprowadzona przez faraonów, a także kultura plemienna, są one widoczne obecnie w nowoczesnym Egipcie.

Liberalna postawa Egipcjan przejawia się w przyjaznym stosunku wobec cudzoziemców i turystów. Egipcjanie zawsze dzielą się swoją przyjaźnią i entuzjazmem z ludźmi, których prawie nie znają. Uśmiechnięte twarze i życzliwość są atutem tutejszej ludności, najczęściej podkreślanym w wypowiedziach turystów. Dlatego właśnie pobyt w Egipcie pozostaje na długo w pamięci odwiedzjących ten kraj. Populacja Egiptu jest wysoka, wynosi około 102 miliony, przy czym większość mieszkańców wyznaje sunnicki islam – około 92 miliony. Z kolei 8–9 milionów to chrześcijanie koptyjscy. Sunnici i Koptowie są zarówno wierzący, przestrzegają odpowiednich zasad i zwyczajów religijnych. W Egipcie integralność rodziny jest bardzo ważna, a głowa rodziny bierze na siebie całą odpowiedzialność za właściwe prowadzenie rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania. Integralność rodzinna Egipcjan jest wyraźnie sprzeczna z koncepcją rodziny na Zachodzie. Tutejsi ludzie przywiązują szczególną wagę do wartości i relacji rodzinnych. Być może jest to jeden z powodów, dla których podróżowanie po Egipcie jest bezpieczniejsze, niż w innych krajach na świecie, nawet dla kobiet podróżujących samotnie.

Styl życia Egipcjan jest zdecydowanie inny od zachodniego i zawiera tajemnicze dla cudzoziemców zwyczaje. W rezultacie ludzie często uważają ich za mistycznych i trochę niecodziennych.  W rzeczywistości mieszkańcy Egiptu są naprawdę serdeczni; kochają ludzi i witają ich z ogromną gościnnością.

Zasady i przepisy wspólne w Egipcie mogą wydawać się nieco inne, co może niekiedy wprowadzać zamęt. Aby zrozumieć atmosferę Egiptu, należy poznać jego kulturę, zwyczaje i wartości rodzinne. Wtedy podróżowanie po tym pięknym kraju stanie się łatwe i przyjemne.

Egipcjanie uwielbiają pomagać ludziom. Na zadane pytanie, odpowiedzą  zawsze z uśmiechem na twarzy. Jeśli nie znają na nie odpowiedzi, będą starali się ją uzyskać od innych, dzwoniąc do znajomych

Spożywanie alkoholu w religii islamskiej jest zabronione, ale nie dotyczy to obcokrajowców. Ważne jest jednak, aby spożywać go podczas pobytu w Egipcie z umiarem. W Egipcie spożycie wieprzowiny nie jest tak powszechne jak w innych krajach, ale w miejscach, w których wieprzowina jest niedostępna, można znaleźć wiele innych opcji.

Ramadan to święty miesiąc dla Egipcjan, który spędzają z przyjaciółmi i rodziną. Noce spędzają na modlitwie i czynnościach duchowych. Ponadto przekazują darowizny na cele charytatywne, oddają się odnowie związków, a także dzielą  miłością i przywiązaniem. Okres świąteczny w Egipcie trwa w całym kraju.

W Egipcie istnieje kilka ograniczeń obowiązujących dla cudzoziemek. Na linii biletowej kobiety z zagranicy stoją w kolejce z innymi kobietami. W przypadku wagonów podziemnych starsze kobiety zawsze mają pierwszeństwo. Bezpośrednia interakcja z egipskimi kobietami nigdy nie jest zalecana; zawsze mądrze jest rozmawiać z nimi przez kogoś lokalnego lub członka rodziny, którego dobrze znasz.

Przestępczość w Egipcie rzadko jest doświadczana, a przemoc najczęściej spotyka się w sporach rodzinnych. Jednak czasami zdarzają się drobne incydenty z udziałem złodziei i kieszonkowców. Kobiety w średnim wieku muszą być czujne, szczególnie w strefach oddalonych. Spożycie narkotyków jest zabronione i nie powinieneś nosić ich ze sobą w szczególności, gdy jesteś w miejscach publicznych.

Jak odpowiedzieć, jeśli Egipcjanin zaprosi cię do swojego domu

Interesującym jest fakt egipskiego zaproszenia do domu. Pierwsze zaproszenie jest grzecznościowe, nie należy z niego korzystać. Ponowienie zaproszenia daje prawo skorzystania z niego. Jeśli nie możemy spełnić prośby, obiecajmy, że odwiedzimy zapraszającego następnym razem.

Jeśli zostaniemy zaproszeni, starajmy się z niego skorzystać, aby nie obrazić zapraszającego. Zawsz okazujmy szacunek i pozytywne nastawienie do zwyczajów panujących w domu gospodarza oraz zachowujmy się serdecznie wobec wszystkich zgromadzonych tam ludzi.  Można wziąć prezenty dla gospodarza, ale należy sprawdzić, czy prezent jest równy jego statusowi.

Napiwki to sposób na życie w Egipcie

W Egipcie napiwki są normalnym zwyczajem i często są oczekiwane. Można zaoferować napiwek wszystkim osobom, które pomogły nam w podróży, ale nie oferujemy  małych monet, ani banknotów. Takie działania są traktowane jako obraźliwe dla osób, którym daliśmy napiwek. Napiwki powinny być spontaniczne,  w innym przypadku uważane są za obraźliwe. To sposób, na wywarcie dobrego wrażenia na otaczających nas ludziach. Profesjonalistom w swoim zawodzie lub osobom o naszym statusie, powinniśmy dać prezenty jako gest przyjaźni.

Egipskie kobiety

Egipskie kobiety są znane ze swojej wyjątkowej urody. W dzisiejszych czasach egipskie kobiety są dobrze wykształcone, zadbane i zajmują często wysokie pozycje w świecie zawodowym.

W tradycji egipskiej dziewictwo jest uważane za najwyższą cnotę kobiet.  Dlatego też preferują skromność, ponieważ mężczyźni szanują kobiety, które zwracają uwagę na swój prestiż społeczny. Większość egipskich mężczyzn preferuje ślub z dziewicami, wierzącymi w wartości rodzinne. Istnieje wiele przypadków, kiedy Egipcjanie żenią się z kobietami z innych krajów, akceptując ich zwyczaje.

Większość dziewcząt w Egipcie nosi hidżab – muzułmańską chustę. Jest to powszechna praktyka dla młodych dziewcząt, która honoruje konwencję muzułmańską dla kobiet zakrywających głowy, a ponadto stanowi stylowy sposób na poszanowanie islamskiej cnoty konserwatywności.

W Egipcie kobiety zachowują się zachowawczo wobec nieznajomych. Ubierają się w zachodnią odzież i zarządzają biznesem, ale w większości zachowują trzeźwe podejście, gdy prezentowany jest ich profil społeczny. Wiele egipskich kobiet jest zaangażowanych w różne działania zawodowe, z dobrym wynikiem w tutejszych firmach, jak również poza krajem. Mają jednak tendencję do pilnego przestrzegania ich obrzędów religijnych i zwyczajów.

Kobiety podróżujące samotnie do Egiptu:

Egipt jest całkowicie bezpiecznym miejscem dla kobiet. Zawsze zaleca się, aby w przypadku jakichkolwiek problemów zwracały się o pomoc do lokalnych sklepikarzy lub policji. Jednak mądrze jest odpowiednio się ubrać i chodzić po ulicy ze zwykłą i zakrytą sukienką. Bycie obojętnym na miejscowych mężczyzn to dobry sposób na uniknięcie kłopotów i ciekawości dotyczących zagranicznych kobiet podróżujących w tym kraju.

Miejsca kultu:

Miejsca kultu są uważane za święte dla Egipcjan, dlatego turyści z zagranicy powinni szanować zwyczaje dotyczące miejsc kultu. Dla muzułmanów są to meczety, a miejsca kultu dla chrześcijan to kościoły. W Egipcie znajdziemy wiele meczetów i kościołów. Pamiętać należy o przestrzeganiu zasad zdejmowania butów przed wejściem na świętą ziemię meczetu. Kobiety i mężczyźni proszeni są o zakrycie gołych głów. Zawsze można wypożyczyć przed meczetem abaję dla kobiet. Piątek jest uważany za najświętszy dzień tygodnia.

Kalendarz świąt w Egipcie:

Zarówno biznes, jak i społeczność religijna w Egipcie działają według kalendarza zachodniego / gregoriańskiego, ale także inne kalendarze są powszechnie honorowane w tym kraju. Islamski kalendarz opiera się na obserwacji tradycji religijnych i cyklu księżycowego trwającego 12 miesięcy, 29 lub 30 dni. Rok muzułmański jest zatem o  11 dni krótszy, niż rok gregoriański. Na przykład według kalendarza gregoriańskiego kwiecień to czas wiosny, ale w kalendarzu muzułmańskim cały cykl miesięcy przechodzi w cyklu 33-letnim.

Kalendarz koptyjski jest również nazywany kalendarzem aleksandryjskim i jest tworzony w cyklu słonecznym trwającym odpowiednio 12 miesięcy 30 dni, 1 miesiąc, 5 dni. Co cztery lata do krótszego miesiąca dodaje się szósty dzień. Oprócz koptyjskiego Kościoła prawosławnego rolnicy często przestrzegają kalendarza koptyjskiego!

Główne święta państwowe:

  • Pierwszy dzień wiosny (drugi poniedziałek po koptyjskim dniu wielkanocnym) – Dzień Szama El-Nessima (Unikaj wychodzenia tego dnia do parków narodowych i zoo),
  • 25 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Synaju,
  • 1 maja – Dzień Robotniczy,
  • 23 lipca 1952 r. – Dzień Rewolucji,
  • 6 października – Dzień Sił Zbrojnych – Dzień Zwycięstwa 1973,
  • 13 października – Dzień Wyzwolenia Sueskiego,
  • 23 grudnia – Dzień Zwycięstwa,
  • Eid El-Adha (święto poświęcenia) Nadchodzi tuż po sezonie pielgrzymkowym i trwa cztery dni,
  • Eid El-Fitr (biesiada śniadaniowa) nadchodzi zaraz po Świętym miesiącu postu Ramadan