Koniecznie przeczytaj
Rezydenci na pierwszym spotkaniu informacyjnym, zaraz po Państwa zameldowaniu się w hotelu, straszą aby nie wykupywali Państwo wycieczek w lokalnym biurze. Twierdzą oni, że jadąc na wycieczki nie będą Państwo ubezpieczeni, że firma nie działa legalnie oraz, że np. zostawia Państwa bez żadnej opieki na pustyni. Pragniemy więc Państwa poinformować, że po pierwsze Państwa ubezpieczenie jest ważne przez cały okres pobytu w Egipcie, niezależnie od tego, czy pojedzie się na wycieczki z lokalnym biurem, czy ze swoim rezydentem. Jeżeli dokładnie przeczytają Państwo broszurę o ubezpieczeniu dołączoną do dokumentów podróży sami Państwo zobaczą, że ubezpieczenie jest ważne przez cały urlop w Egipcie. Przed każdą wycieczką dostarczany jest dokładny raport o szczegółach wycieczki do Policji Turystycznej i na jego podstawie otrzymujemy przepustkę na wycieczkę. Żadna wycieczka na Półwyspie Synaj nie odbędzie się bez przepustki, gdyż po prostu autokar lub jeep nie opuści miasta. Bierzemy więc za Państwa bezpieczeństwo odpowiedzialność na wycieczkach w takim samym stopniu co Państwa rezydenci. Powyższe, nieprawdziwe informacje podawane przez niektórych rezydentów mają jeden cel: odwieźć Państwa od zamiaru zakupu tańszych wycieczek u nas i zakupu ich droższej wersji u rezydenta, gdyż od każdej sprzedanej wycieczki otrzymuje on prowizję.
Zdrowie
Przy wjeździe do Egiptu nie wymaga się świadectwa szczepień.
Jednakże, aby uniknąć słynnej „klątwy faraona”, należy przestrzegać zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków – często myć ręce, pić wyłącznie wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną, nie pić napojów z lodem, myć dokładnie warzywa i owoce.
Nie należy lekceważyć intensywności promieniowania słonecznego – zwłaszcza dzieciom i osobom o wrażliwiej skórze polecane są wysokie filtry ochronne.
Apteki egipskie są dobrze zaopatrzone. Niektóre leki mają jednak inne nazwy niż w Europie. Warto zabrać najpotrzebniejsze leki z Polski lub znać chociażby ich skład, aby na jego podstawie wykupić odpowiedni lek.
Lista produktów, o które najczęściej pytają turyści w egipskich aptekach:
Problemy żołądkowe:
Antinal – (1 kapsułka 3 razy dziennie)
Streptafenicol – (1 kapsułka 3 razy dziennie)
Dexim – (pierwszy raz 2 tabletki, później po 1 tabletce 4 razy dziennie)
Przeziębienia i leki przeciwbólowe:
Night & Day – rewelacyjne tabletki na przeziębienie w kolorze żółtym (na noc) i białym ( na dzień)
123 One Two Three – katar, bóle głowy, obniża gorączkę
Reumatyzm:
Voltaren – (żel)
Motelium – (lek homeopatyczny)
Zapalenie pęcherza moczowego:
Urinex
Alergia (skóra):
Betaderm – krem
Calcium – (wapno w tabletkach)
Oparzenia słoneczne:
Aloe Vera Pantenol – (emulsja, żel, mleczko)
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83
fax. (002 – 02) 735-54-27
e-mail: sahafa@bolanda.org
strona internetowa: www.bolanda.org
Wydział Konsularny
adres – j.w.,
tel. (0-0202) 735-54-16 fax. (0-0202) 735-27-18 e-mail: polcons@access.com.eg
Konsulat RP w Port Said Konsul Honorowy: Said Aly 23 July / Abu El Feda Str., Port Said P.O. Box 335, Code 42511 tel. (002-66) 32-48-79, 32-27-49
fax. 32-49-93
e-mail: dominion@dominion.com.eg
Konsulat RP w Aleksandrii
Konsul Honorowy: Samy Aly el Rashidy (arabski, angielski)
25 Talaat Harb St., Alexandria
tel. (002-03) 487-04-07
fax. 486-95-17
e-mail: aeb@glbalnet.con.eg
Wiza i okres ważności paszportu
Przy wjeździe do Egiptu paszport musi być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wizę można otrzymać po dokonaniu opłaty w Ambasadzie Egiptu w Warszawie lub na lotnisku w Egipcie po przylocie, w jednym z okienek bankowych.
Koszt wizy wynosi 25 $; wizę nalży wkleić na czystej stronie w paszporcie. Przed dokonaniem odprawy paszportowej należy również pamiętać o wypełnieniu karty wjazdowej, którą pobiera się na lotnisku ( kartę wypełniamy drukowanymi literami podając numer lotu, miejsce wylotu, imię, nazwisko, miejsce i datę urodzenia, narodowość oraz adres pobytu w Egipcie – nazwa hotelu).
Turyści, którzy nie będą opuszczali Półwyspu Synaj mogą otrzymać tzw. pass „SINAI ONLY”, który zwalnia z obowiązku zakupu wizy, pod warunkiem, że pobyt na Synaju nie trwa dłużej niż 14 dni. Niestety „Sinai Only” umożliwia tylko zwiedzenie rejonu Zatoki Akaba(Sharm El Sheikh,Dahab,Newibaa,Taba). Skorzystanie z innych wycieczek np. do Kairu, Luksoru, wymaga WYKUPIENIA WIZY!!!
Poniżej zdjęcie wizy która obowiązuje do Kairu, Luxor.
Jak wypełnić kartę wizową w Egipcie?
Jak już pisałem w “Podstawowych informacjach” przy wjeździe do Egiptu, musicie posiadać paszport ważny jeszcze minimum 6 miesięcy oraz wykupić wizę turystyczną. Po wylądowaniu staniecie do bardzo długiej kolejki, a od swojego rezydenta otrzymacie kartę wizową do wypełnienia. Dziś prezentuję Wam jak ona wygląda i co należy do niej wpisać, no więc po kolei:
Od góry:
TRIP NO: Tu wpisujecie numer lotu, który znajdziecie na swoim bilecie.
ARRIVING FROM: Miasto wylotu…
FAMILY NAME: Nazwisko
FORE NAME: Imię
DATE & PLACE OF BIRTH: Tam gdzie ukośne kreski data urodzenia, obok wpisujecie miejsce urodzenia- POLAND
NATIONALITY- Narodowość czyli POLISH
PASSPORT NUMBER & TYPE: Seria i numer paszportu
ADRESS IN EGYPT: Nazwa Waszego hotelu
PURPOSE OF ARRIVAL: Cel pobytu, czyli stawiamy krzyżyk przy TOURISM
ACCOMPANIED ON THE PASSPORT & DATE OF BIRTH: Osoby towarzyszące wykazane w paszporcie, czyli jeżeli mamy dzieci, to własnie tu wpisujemy ich imiona, nazwiska i daty urodzenia.
PAMIĘTAJCIE, ABY KARTĘ UZUPEŁNIAĆ DRUKOWANYMI LITERAMI, KAŻDA W OSOBNEJ KRATCE.
Z tak wypełnioną kartą możecie spokojnie stanąć w kolejce. Następnie przy okienku podajecie paszport i wypełnioną kartę wraz z 25$, a w zamian do paszportu celnik wklei Wam znaczek. Teraz czeka Was druga kolejka do kontroli paszportowej. Tu idzie bardzo szybko i zostaniecie przepuszczeni dalej, gdzie po raz trzeci celnik spojrzy tylko na Wasz paszport i już lecicie po bagaże, no i witaj Egipcie!!!!
Obowiązująca waluta i wymiana pieniędzy
Jednostką monetarną jest funt egipski. 1 LE = 100 piastrów. Funt egipski nie jest walutą wymienialną poza Egiptem. W większości miejscowości turystycznych ceny podane są zarówno w funtach egipskich, jak i $ czy euro. 1 $ to ok. 16 LE. Banknoty – od 50 piastrów do 200 funtów, monety 50 piastrów i 1 funt.
Lepiej nie wymieniać nigdy zbyt wielu dolarów czy euro, gdyż prawie wszędzie można w nich płacić – Egipcjanie zawsze chętnie akceptują ‘twardą walutę’. Zawsze dobrze jest też mieć przy sobie kilka drobnych funtów egipskich na bakszysz.
Wymiany waluty można dokonać w hotelach lub bankach. Właściwie nie ma sensu szukać innego hotelu lub banku, gdy się znalazło jeden, ponieważ różnice kursów między poszczególnymi placówkami są niewielkie.
Bezgotówkowe formy płatności
Czeki podróżne są bezpieczną formą przewożenia pieniędzy, chociaż przy ich wymianie jest pobierana spora prowizja. Większość restauracji, hoteli i sklepów akceptuje wszystkie ważniejsze karty kredytowe (Access, Visa, MasterCard, American Express). Niektóre małe sklepy pobierają prowizję za zapłatę kartą w przypadku niewielkiej sumy, o czym uprzedza wywieszka przy kasie. W razie kradzieży czeków należy to zgłosić w oddziale banku w Egipcie, a po 24 godzinach nastąpi refundacja.
Przepisy wizowe
W Egipcie obowiązuje całkowity zakaz wwożenia narkotyków i broni. Wolne od cła są: ubrania, rzeczy osobiste, aparaty fotograficzne, kamery video, odtwarzacze CD, magnetofony, laptopy (1 szt.), prezenty wartości ok. 100 $, 1 litr alkoholu oraz
200 szt. papierosów lub 25 cygar/osobę. Upominki i prezenty, których wartość nie przekracza równowartości 100 USD oraz w ilości nie wskazującej na przeznaczenie handlowe. Jeżeli wartość ich mieści się w sumie 101-300 USD, można skorzystać ze stawki ryczałtowej, która wynosi 10% łącznej wartości celnej. Należy pamiętać o tym, aby rzeczy, które mają być zwolnione od cła i pozwoleń, były zgłaszane podczas odprawy celnej. W ten sposób ułatwimy sobie przekroczenie granicy i pracę funkcjonariuszom celnym. Należy także posiadać rachunki, faktury lub inne dokumenty mogące w razie wątpliwości potwierdzać deklarowaną wartość.
Nie wolno wywozić z Egiptu pamiątek wykonanych ze zwierząt oraz wszelkich muszli i fragmentów rafy koralowej. Wwóz i wywóz gotówki w USD i EURO ograniczony jest do 10.000.
Każdy turysta posiadający ważną wizę ma prawo dodatkowo dokonać zakupów w sklepach wolnocłowych (poza lotniskiem) w ciągu 24 godzin od przylotu. Istnieje całkiem sporo filii egipskiego przedsiębiorstwa Egypt Free Shops Company (Egipskie Sklepy Wolnocłowe) rozproszonych na terenie całego kraju. Mają one w ofercie importowane mocne alkohole, wino, piwo, wyroby tytoniowe i szeroki wachlarz sprzętu elektronicznego oraz innych artykułów. Trzeba wziąć ze sobą paszport.
Sklepy Duty Free Egipskie Sklepy Wolnocłowe
Poza lotniskami
W Hurgdzie (
W Marsa Alam(
W Sharm el Sheikh ( Naama Bay, Soho,Nabq) można dokonać zakupów w sklepach wolnocłowych w ciągu 48 godzin od przylotu – należy okazać paszport.
W Tabie (na lotnisko)
Sklepy i instytucje
Urzędowym dniem wolnym od pracy jest piątek, ale dotyczy to jedynie biur, urzędów i banków. Większość sklepów jest otwarta, przynajmniej od godz. 14 (po modlitwach piątkowych). Wielu ludzi interesu, towarzystwa międzynarodowe i wyznawcy religii koptyjskiej zamykają swe sklepy w niedzielę. W tym dniu nawet bazary wyglądają jak wymarłe (w piątek – przeciwnie!). Sobota bywa dniem weekendu zarówno dla muzułmanów jak chrześcijan. Godziny pracy od poniedziałku do czwartku to: 9.00-19.00 zimą (w czwartki 20.00), 9.00-13.30 i 17.00-20.00 latem (21.00 w poniedziałki i czwartki). Sklepy spożywcze bywają otwarte nawet do późnego wieczoru. Większość atrakcyjnych dla turystów miejsc można zwiedzać od rana do godziny 16.00 lub 17.00. Duże muzea są zwykle otwarte codziennie od 9.00 do 17.00, mniejsze od 9.00 do 13.00. W piątki zamyka się je na dwie godziny modlitwy o 11.00 lub 11.30. W ramadanie obowiązują inne godziny otwarcia, należy więc zasięgnąć informacji na miejscu. Godziny otwarcia sklepów i instytucji są bardzo różne. W szczycie sezonu większość sklepów w rejonach turystycznych jest czynna od wczesnego ranka do późnej nocy. Właściciele sklepików z pamiątkami nie zamykają ich w południe ani w niedziele.
Fotografowanie i filmowanie
Egipt jest rajem dla fotografów, ale należy koniecznie przestrzegać kilku pisanych i niepisanych zasad: nie wolno fotografować obiektów wojskowych, mostów, portów. Fotografowanie wnętrz większości egipskich grobowców, świątyń i muzeów możliwe jest jedynie po wniesieniu stosownej opłaty (nie wolno używać lampy błyskowej). Bilety uprawniające do fotografowania lub filmowania kamerą wideo można zwykle kupić w kasie przy wejściu na teren obiektu zabytkowego (wyjątkiem są Teby Zachodnie). Jeśli chcecie sfotografować jakąś osobę, powinniście najpierw spytać ją o pozwolenie. Najzwyklejszy gest pozwoli pokonać barierę językową! Nie zaszkodzi także niewielki napiwek, szczególnie jeśli zostaniecie o niego poproszeni. Nie fotografujcie slumsów ani biedoty, ponieważ możecie w ten sposób obrazić uczucia ludzi i spowodować wrogą reakcję. Materiały fotograficzne dobrej jakości można kupić w ośrodkach turystycznych, głównie w Kairze. Lepiej jednak zaopatrzyć się w dostateczną ich ilość przed podróżą, aby uniknąć kłopotu w jakimś odległym miejscu.
Bakszysz
To odwieczny bliskowschodni zwyczaj wręczania drobnych kwot w zamian za świadczone usługi. Powszechny w całym kraju, obejmuje wszystkie dziedziny, a zwłaszcza turystykę. Napiwek jest dla wielu Egipcjan poważnym źródłem dochodu – nierzadko jedynym. Bakszysz próbują od nas wyciągnąć praktycznie wszyscy – od recepcjonisty po kierowcę w autobusie. Po pewnym czasie staje się to męczące, kiedy kelner droczy sie z nami za każdym razem jak nie dostanie dodatkowego dolara. Dlatego jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w Polce, należy się zaopatrzyć w banknoty o małej wartości – najlepiej jednodolarowe. Komu na pewno warto dać napiwek: recepcjoniście od razu podczas meldowania (prawdopodobnie da nam lepszy pokój), pracownikom sprzątającym nasze pokoje (oni nie otrzymują pensji i żyją tylko z napiwków), kelnerom (dostaniemy lepsze drinki). I jeszcze jedna sugestia. Na pewno podczas jednej z wycieczek fakultatywnych spotkamy dzieci z wioski beduińskiej. I zamiast dawać im pieniądze, możemy zabrać z kraju małe zabawki lub słodycze.
ZAKUPY
Zakupy można robić na bazarach lub w sklepach. Na bazarach i w sklepach z pamiątkami obowiązują ceny umowne, a w aptekach i supermarketach stałe. Należy być ostrożnym przy zakupie złota, papirusów i kamieni (alabaster, granit, bazalt) z uwagi na wysokiej jakości podróbki!
Perfumy
Egipt jest dużym producentem olejków eterycznych używanych do produkcji francuskich perfum, stąd nie dziwi fakt, że część Kairu stanowi bazar pachnideł. Można tu kupić czystą esencję, jak i tańsze substancje rozcieńczone alkoholem lub olejem. Niektórzy handlarze perfumami mają metki na swoich towarach, ale to nie oznacza, że nie można się targować. Popularne są również pięknie zdobione buteleczki na perfumy. Tu także istnieją tanie i drogie rodzaje.
Mosiądz i miedź
Wyroby z miedzi i mosiądzu długi czas były specjalnością Egiptu i do dziś ich jakość jest wysoka. Talerze, naczynia na kawę i masa innych przedmiotów nadaje się doskonale na prezenty i co więcej, bywa całkiem niedroga. Grawerowane tace i talerze można kupić już za 3 $, w zależności od ich zdobienia i wieku. Łatwiejsze do transportu a równie atrakcyjne są lichtarze, niekonwencjonalne lampy, pamiątkowe dzbany i nawiązujące do starożytności puchary. Trzeba uważać na jakość kupowanych wyrobów i ostrożnie podchodzić do zapewnień, że dany przedmiot ma 100 lat. Bardzo prawdopodobne, że zszedł on z linii produkcyjnej kilka tygodni temu. Najlepszym miejscem na zakup tego typu pamiątek jest kairski bazar Khan-al-Khalili, zwłaszcza w okolicach Sharia-an-Nahassin.
Papirusy
W całym Egipcie można dostać tani, marnej jakości papirus za bezcen. Z drugiej strony, można zapłacić ogromne sumy za towar tej samej jakości. Trzeba więc dobrze się rozejrzeć przed dokonaniem zakupu. Jeżeli planuje się zakup drogiego wyrobu, powinien on być ręcznie, a nie maszynowo malowany. No i czy jest to papirus, który nie zniszczy się przy zwijaniu, czy tylko liście bananowca, które łatwo popękają? Wybór jest przeolbrzymi zarówno rozmiarów jak i przedstawianej tematyki. Niektóre papirusy posiadają certyfikaty (Instytut Papirus). Na papirusy można (na miejscu w sklepie) zamówić wybrany znak zodiaku z imieniem napisanym hieroglifami.
Szisza
To rodzaj fajki wodnej tradycyjnego na Bliskim Wschodzie i w Azji przedmiotu do palenia. Szisza w Egipcie jest bardzo popularna. Egipcjanie lubią zbierać się wieczorami i palić podczas wspólnych pogaduszek. Również podczas oprowadzania grup turystycznych przewodnicy często otrzymują sziszę na czas zwiedzania od właściciela zwiedzanego obiektu, np. fabryki alabastru, a turystom podawana jest karkade, czyli herbata z hibiskusa. Cena Sziszy zależy od jej przeznaczenia tzn. do dekoracji czy do palenia. Dekoracyjną można kupić już od ok. 40zł (zapakowane są w stosowne walizeczki). Cena sziszy do palenia może wynieść 60-150 zł (0,5 m) a ręcznie bogato dekorowaną nawet do 300zł.
Odzież i tkaniny
Egipt eksportuje najlepszą na świecie bawełnę, ale uszyte z niej ubrania trudno kupić na terenie kraju. Należy podkreślić, że Egipska bawełna jest uznawana za najlepszą na świecie. Bawełna jest źródłem największych dochodów Egiptu, a domy towarowe i sklepy z odzieżą w centrum Kairu i Aleksandrii prowadzą sprzedaż wyrobów z czystej bawełny doskonałej jakości. Warto zajrzeć do sklepów sieci Safari, znajdujących się w dużych centrach handlowych i w kompleksach hotelowych. Częstym zakupem jest Dżalabija. To tradycyjna męska szata sięgająca do ziemi; jest popularną pamiątką wśród turystów, używana potem jako wygodne, nieoficjalne ubranie do noszenia po domu.
Kasetki i szachy
Obok papirusu inkrustowana kasetka to najbardziej popularna pamiątka z Egiptu. Jest to jednak bardzo kosztowny zakup – mała kasetka kosztuje ok. 2$. Za taką cenę można dostać tylko produkt kiepskiej jakości (nie będzie on ozdabiany masą perłową, jak zapewne będzie utrzymywał handlarz, ale plastikiem), jednakże za wyższą cenę nabyć można naprawdę piękny wyrób, na przykład oprawę lustra albo kasetkę na biżuterię. Szachownica inkrustowana macicą perłową wraz z szachami z kości wielbłąda może kosztować od 50 do 60 $.
Przyprawy i zioła
Każdy rodzaj ziół i przypraw, o jakim można zamarzyć, i wiele takich, o których nawet się nie słyszało, można dostać na większości rynków w całym kraju. Przyprawy na ogół są świeższe i lepszej jakości niż te pakowane, dostępne w Europie. Ceny bywają po utargowaniu trzy do czterech razy tańsze, zwłaszcza szafran. Największy wybór przypraw jest na bazarach oraz na Chan Al-Chalili w Kairze i suk w Asuanie.
Czas
Różnica między czasem egipskim, a polskim wynosi:
– kwiecień – październik – ten sam czas!
– listopad – marzec +1h
W październiku i kwietniu najlepiej sprawdzić czas po przylocie.
Należy jednak pamiętać, że dwa razy w roku przez niespełna miesiąc zasada ta nie obowiązuje i czas w obu krajach jest taki sam. Wynika to z faktu, że w Polsce zmiany na czas letni dokonuje się podczas ostatniego weekendu marca, a w Egipcie natomiast – w ostatni czwartek kwietnia.
Ta sama zasada dotyczy zmiany czasu na zimowy.
Czas podawany Państwu przez rezydentów jest czasem lokalnym.
Egipcjanie nie spieszą się tak jak ludzie w Europie, więc zamiast się tym denerwować, lepiej poddać się powolnemu rytmowi życia.
Przelot z Polski do Egiptu: ok. 4 godzin.