Oficjalna nazwa Egiptu to Arabska Republika Egiptu.  Kraj leży w północno-wschodniej części Afryki, chociaż Półwysep Synaj tworzy lądowy most z południowo-zachodnią Azją, dlatego Egipt nazywany jest również krajem Bliskiego Wschodu.  Jest to kraj transkontynentalny, dzięki temu mówimy o potędze Egiptu w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w basenie Morza Śródziemnego i w świecie muzułmańskim.

 

W języku arabskim Egipt nazywa się مصر lub Miṣr, a w czasach starożytnych kraj był znany jako Kemet, czyli czarna kraina, z powodu aluwialnej gleby osadzonej podczas corocznej powodzi Nilu. To coroczne wydarzenie zapewniło Egiptowi żyzną ziemię, która umożliwiła mu rozwój wzdłuż rzeki, szczególnie w delcie, gdzie zebrano i nadal uprawiano wiele różnych upraw.

 

 

Egipt obejmuje obszar około 1 001 450 km2 (386 662 mil²) i graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie;  Morzem Czerwonym na wschodzie;  Sudanem na południu;  Libią na zachodzie i Morze Śródziemne na północy.  Jest trzecim najbardziej zaludnionym krajem w Afryce i najbardziej zaludnionym na Bliskim Wschodzie, z większością około 98 milionów ludzi żyjących na brzegach Nilu lub w jego pobliżu.  Zaledwie 5,5% całkowitej powierzchni lądu jest faktycznie wykorzystywane przez ludność, to obszar, który graniczy z Nilem, a pozostałe 94,5% stanowi niezamieszkana pustynia.

 

 

Rzeka Nil biegnie pionowo przez pustynię Sahara, obszar na zachodzie znany jest jako Pustynia Zachodnia lub Pustynia Libijska, a obszar na wschodzie, aż do Morza Czerwonego, nazywany jest Pustynią Wschodnią.

 

Sama pustynia jest bardzo rzadko zamieszkana, a stosunkowo małe centra populacji rosną wokół oaz takich jak Fayoum, Siwa, Bahariya, Farafra, Dakhla i Kharga na zachodzie, a wszelkie obszary zamieszkiwania są ograniczone do wielu wadis (lub dolin)  wschód.

 

 

 

Na pustyni libijskiej znajduje się ogromny obszar piasku zwany Wielkim Morzem Piaskowym, gdzie znajduje się kilka zagłębień opadających poniżej poziomu morza.  Należą do nich depresja Qattara, która obejmuje obszar około 18 000 km2 (7 000 mil2) i osiąga głębokość około 133 m (436 stóp) poniżej poziomu morza: najniższy punkt w Afryce.

 

 

 

Większość pustyni wschodniej leży na płaskowyżu, który stopniowo wznosi się od Doliny Nilu do wysokości około 600 m na wschodzie.  Wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego znajduje się wiele poszarpanych szczytów, które sięgają 2100 m npm  Pustynia Nubijska leży na skrajnym południu pustyni wschodniej, wzdłuż granicy z Sudanem i jest rozległym obszarem wydm i piaszczystych równin.

 

Półwysep Synaj składa się przede wszystkim z piaszczystej pustyni na północy i nierównych gór na południu;  tutaj szczyty górujące nad Morzem Czerwonym osiągają  ponad 2100 m (7000 stóp) . Góra Św. Katarzyny zwana Gebel Katherina, mająca 2629 m (8625 stóp), wysokości  jest najwyższym punktem w Egipcie, nieznacznie przewyższającym pobliską górę Synaj lub Górę Mojżesza (Gabal Musa), która mierzy 2285 m (7497 stóp).  Według islamskich, chrześcijańskich i żydowskich wierzeń biblijna Góra Synaj była miejscem, gdzie Mojżesz otrzymał Dziesięć Przykazań, chociaż nie wszyscy zgadzają się, że akurat ta góra została wybrana.

Dziś Nil jest uważany za najdłuższą rzekę na świecie. Wpływa do Egiptu z Sudanu i płynie na północ przez około 1545 km (960 mil), aż wypłynie do Morza Śródziemnego.  Od granicy sudańskiej do Kairu Nil przepływa przez wąską, wysadzaną klifami dolinę, która na południe od Edfu ma prawie 3 km szerokości. Od Edfu do Kairu Nil ma około 23 km szerokości, z kolei większość gruntów ornych leży po zachodniej stronie.  Na północ od Kairu dolina łączy się z Deltą, zanim jeszcze Nil dołączy do Morza Śródziemnego.

Delta to trójkątna równina granicząca z wybrzeżem Morza Śródziemnego na około 250 km (155 mil), dzięki temu jest najbardziej żyznym obszarem Egiptu.  Wysoka tama w Asuanie zmniejszyła jednak przepływ Nilu, kładąc kres corocznej powodzi, co spowodowało, że słone wody Morza Śródziemnego spowodowały erozję większości lądu wzdłuż wybrzeża. Obecnie mówimy o czterech płytkich, słonych jeziorach rozciągających się wzdłuż morskiego krańca delty.

Jezioro Nasser, to największy na świecie sztuczny zbiornik wodny, utworzony na skutek budowy tamy w Asuanie w 1970 roku. Ma około 480 km (300 mil) długości i 16 km (10 mil) w najszerszym miejscu.  Prawie dwie trzecie tego jeziora znajduje się w Egipcie i rozciąga się na południe przez granicę sudańską.

 

Od czasów starożytnych, aż po epokę współczesną, Dolina Nilu została podzielona na dwa odrębne regiony, Dolny Egipt i Górny Egipt.  Dolny Egipt, w którym faraonowie nosili czerwoną koronę, jest obszarem Delty, podczas gdy w Górnym Egipcie, w którym faraonowie nosili białą koronę, leży cała dolina na południe od Kairu (lub Memfis w okresie faraonów).

Granice lądów, które Egipt dzieli z innymi krajami, wynoszą ogółem 2665 km i obejmują: Strefę Gazy 11 km, Izrael 266 km, Libię 1115 km i Sudan 1273 km.  Linia brzegowa Egiptu liczy 2450 km długości, obejmując Morze Śródziemne, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Zatokę Akaba, choć wszelkie wcięcia, które nadają się jako porty, ograniczają się do delty.

 

 

 

Egipt ma jedną z najbardziej różnorodnych gospodarek w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Wyróżniamy zatrudnienie ludności w nastepujacych sektorach: rolnictwo 32%;  przemysł 17%;  usługi 39%;  a turystyka 12%.

Religia państwowa Egiptu, w przeważającej części to islam.  Prawdziwe oszacowanie odsetka różnych religii jest dość  kontrowersyjnym tematem w Egipcie i wydaje się, że nie ma dwóch takich zestawów liczb, ale ogólnie przyjmuje się, że 80-90% populacji to muzułmanie.  Pięć razy dziennie „Adhan”, islamskie wezwanie do modlitwy, można usłyszeć z głośników wielu minaretów w Kairze.  W stolicy Egiptu jest tak wiele meczetów, że kiedyś nazywano ją „Miastem 1000 minaretów”.

 

 

 

W Kairze znajduje się także znaczna liczba wież kościelnych z powodu mniejszości chrześcijańskiej w Egipcie, która stanowi około 8–18% populacji.  90% z nich należy do natywnego koptyjskiego Kościoła prawosławnego w Aleksandrii, a pozostałe 10% stanowi koptyjski kościół katolicki;  Kościół ewangelicki w Egipcie oraz różne inne wyznania protestanckie.

Pozostałe 2% populacji to Żydzi, natomiast większość synagog znajduje się w Kairze.  Islam, chrześcijaństwo i judaizm to jedyne trzy religie, które Egipt oficjalnie uznaje.

Egipt historycznie!

 

Uważa się, że Egipt jako zjednoczony kraj został utworzony około 3200 pne, choć dzięki zastosowaniu metod datowania radiowęglowego wiadomo, że cywilizacja istniała tutaj od okresu neolitu (8 800–4 700 pne), a być może nawet w okresie paleolitu.

Dlaczego starożytni ludzie postanowili osiedlić się nad brzegiem Nilu, nie jest znane, choć powszechnie przyjmuje się, że to z powodu Sahary, która kiedyś była żyzna, zaczęła zmieniać się w piaszczystą przestrzeń, zmuszając ludność do patrzenia  dla wody.  Po odkryciu Nilu regularność i bogactwo corocznej powodzi, w połączeniu z półizolacją zapewnianą przez pustynie na wschodzie i zachodzie, pozwoliły na rozwój jednej z największych cywilizacji na świecie.

Ostatnia dynastia tubylcza poddała się Persom w 341 rpne, a następnie zostali zastąpieni przez Greków, Rzymian i Bizantyjczyków.  W VII wieku Arabowie wprowadzili islam, a także język arabski, i rządzili przez następne sześć stuleci, aż Mamelukes, lokalna kasta wojskowa, przejęła kontrolę około 1250 roku, nadal rządząc po zdobyciu Egiptu przez Turków osmańskich w  1517. Po ukończeniu Kanału Sueskiego w 1869 r. Egipt stał się ważnym światowym węzłem komunikacyjnym, ale spowodowało to również duże zadłużenie.  Pozornie, aby chronić swoje inwestycje, Wielka Brytania przejęła kontrolę nad rządem Egiptu w 1882 r., Ale lojalność wobec Imperium Osmańskiego trwała do 1914 r. Do 1922 r. Egipt był częściowo niezależny od Wielkiej Brytanii i uzyskał pełną suwerenność wraz z obaleniem Brytyjczyków popartym przez monarchię w 1952 r.

Egipt jest obecnie największą rosnącą populacją w świecie arabskim.  Jego ograniczona ziemia uprawna i zależność od Nilu przyczyniły się do ogromnego nadmiernego opodatkowania zasobów i podkreśliły społeczeństwo.  Rząd usiłował sprostać wymaganiom rosnącej populacji Egiptu poprzez reformę gospodarczą, ogromne inwestycje w komunikację i infrastrukturę fizyczną.  Stało się to do 25 stycznia 2011 r., kiedy młodzieżowe protesty obaliły prezydencję i rząd.  Teraz świat czeka na to, jak rozwinie się ta nowa cywilizacja.